Spotkanie noworoczno-koleżeńskie członków SIMP w Szczecinie oraz informacja z podjętych działań w 2024 roku
Rok 2024 był dla Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) okresem intensywnej działalności, naznaczonym zarówno kontynuacją tradycyjnych inicjatyw, jak i podjęciem nowych, strategicznych wyzwań. W bogatym kalendarzu wydarzeń znalazły się spotkania o charakterze technicznym, integracyjnym oraz edukacyjnym. Na spotkaniu noworocznym członków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) w Szczecinie, które odbyło się 17 stycznia 2025 roku w hotelu Vulcan podsumowano najważniejsze osiągnięcia i inicjatywy zrealizowane w minionym roku. Wzięło w nim udział ponad 70 osób, w tym zaproszeni goście: Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie Pan Paweł Masłowski oraz Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Szczecinie Pan Rafał Dąbrowski.
Spotkanie prowadziła Prezes Małgorzata Gadomska. Podczas spotkania omówiono najważniejsze wydarzenia z działalności Zarządu, Sekcji i Kół SIMP w Szczecinie w 2024 roku:
- Koleżanka Małgorzata Gadomska, przedstawiła sprawozdanie z działalności Zarządu oraz poszczególnych Sekcji i Kół w minionym roku;
- Kolega Stefan Skrzypiec relacjonował przebieg wycieczek techniczno-turystycznych dla członków Koła Portowego SIMP oraz wszystkich zainteresowanych oraz inne przedsięwzięcia;
- Kolega Bogusław Olech omówił tematykę posiedzeń Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP Szczecin;
- Kolega Czesław Dziembaj szczegółowo opowiedział o współpracy z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w ramach realizacji projektu związanego z lodołamaczem Kuna.
Kluczowym punktem spotkania było poinformowanie przez Koleżankę Małgorzatę Gadomską o pozyskaniu środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na utworzenie dwóch Branżowych Centrów Umiejętności (BCU):
BCU w dziedzinie energetyki: Liderem projektu jest Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie, Partnerem branżowym jest SIMP Ośrodek Doskonalenia Kadr w Szczecinie, Partnerem dodatkowym Izba Rzemieślnicza w Szczecinie.
BCU w branży spawalniczej: Liderem projektu jest Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, a Partnerem branżowym jest SIMP Ośrodek Doskonalenia Kadr w Szczecinie.
W dalszej części spotkania wręczono odznaczenia honorowe zasłużonym członkom Oddziału Szczecin SIMP. Spotkanie przebiegło w miłej i koleżeńskiej atmosferze.
Podsumowując, rok 2024 był dla Oddziału Szczecińskiego SIMP rokiem dynamicznego rozwoju i owocnej pracy na wielu płaszczyznach. Zrealizowano szereg wartościowych projektów, które wpłynęły na integrację środowiska inżynierskiego, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności członków Stowarzyszenia oraz promocję techniki i innowacji w regionie. Szczególnie istotne jest pozyskanie dofinansowania na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności, co stanowi strategiczną inwestycję w przyszłość regionu i wzmocnienie pozycji SIMP jako lidera w dziedzinie edukacji technicznej. Działalność Oddziału w 2024 roku potwierdziła jego rolę jako aktywnego i zaangażowanego partnera w rozwoju lokalnej społeczności i gospodarki.
Poniżej informacja z podejmowanych działań w Oddziale szczecińskim w 2024r.
- 9 lutego 2024 roku w hotelu Vulcan w Szczecinie odbyło się spotkanie noworoczne członków SIMP. Uczestnicy dyskutowali o minionych wydarzeniach i planowali kolejne. Na spotkaniu zostały wręczone legitymacje nowym członkom Oddziału.
- W dniach 17-19 maja 2024 roku grupa Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbyła wycieczkę techniczno-turystyczną do Malborka. 12 osobowa grupa członków Koła Portowego SIMP uczestniczyła w tej wycieczce. Zapoznali się z Zamkiem Krzyżackim w Malborku i wieloma atrakcjami tego miasta i okolic.
- W dniach 24-26 maja 2024 roku w Ustroniu Morskim odbyło się spotkanie Makroregionu Północnego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich organizowane przez Oddział w Koszalinie. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z oddziałów SIMP ze Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina, Olsztyna, Płocka, Torunia, Włocławka. Inaugurację obrad poprowadził kol. Ryszard Osiowy, podkreślając znaczenie spotkania dla dalszej współpracy i rozwoju Stowarzyszenia.
- W dniu 25.05.2024 r. w Leśnym Kompleksie Promocyjnym i w Ogrodzie Dendrologicznym im. prof. Jerzego Tumiłowicza w Glinnej odbyły się XIII Dni Techniki Pomorza Zachodniego 2024, organizowane pod hasłem: „Współczesne leśnictwo a rozwój techniki i oczekiwania społeczne”. Udział w nim wzięli koledzy: Marcin Chodźko i Rafał Matuszak.
- Wydarzeniem 2024 roku była uroczysta sesja Koła Portowego SIMP, z okazj 55-lecia powołania Koła SIMP, dokładnie 1 czerwca 1969 roku. Spotkania odbyło się w historycznej sali konferencyjnej, w budynku Zarządu Morskich Potów Szczecin i Świnoujście S.A w Szczecinie, w dniu 14 czerwca 2024r.
- W dniu 08 czerwca 2024 roku odbyła się wycieczka do portu Ueckermϋnde nad Zalewem Szczecińskim k/Szczecina. Celem było zapoznanie się z historią i aktualnymi warunkami gospodarki i turystyki w Rejonie Mecklenburg-Vorpommmern w Niemczech. Między innymi odwiedzono Muzeum Portowe w Ueckermϋnde, Ogród Botaniczny w Christiansburgu.
- W dniu 10.08.2024r. dziesięcioro członków SIMP O/Szczecin oraz Koła Portowego SIMP wyruszyło w podróż szlakiem dawnego opactwa cystersów – gotyckiego Zespołu Klasztornego w Chorin. Grupa odbyła rejs statkiem po Odrze – Hawela w Niederfinow, gdzie szlak wodny łączy Szczecin – Berlin.
- We wrześniu 2024 roku odbyła się 55 wycieczka w rejon Beskidów Śląsko-Czeskich Moraw oraz Szlak tzw. „Orlich Gniazd” w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Grupa zwiedziła Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz największy Skansen Maszyn Parowych przy Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
- W dniu 13.09.2024r. odbył się III Turniej Strzelecki Koła Portowego SIMP Oddział SIMP Szczecin przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W Turnieju brało udział 18 osób.
- W dniu 12.09.2024r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odbyło się 23. Szczecińskie Seminarium Spawalnicze. W seminarium z ramienia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich ODK w Szczecinie, udział wzięły panie Małgorzata Gadomska oraz Zofia Glińska. Główną jego częścią były sesje referatowe prezentujące najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne z zakresu spawalnictwa.
- W dniu 14.10.2024r. odbyło się pierwsze spotkanie z Prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – Panem Jarosławem Siergiejem. W spotkaniu udział wzięli Prezes Koła Portowego O/SIMP w Szczecinie przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Kol. Stefan Skrzypiec, członek O/SIMP w Szczecinie Kol. Czesław Dziembaj – główny inicjator współpracy, rekomendowani przez Zarząd Oddziału SIMP w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia Wodniaków – „Przystań Gorzów” – Kapitan Żeglugi Śródlądowej – kierownik lodołamacza M/V „KUNA” Kol. Łukasz Burak oraz Przewodniczący Koła Naukowego Badań Siłownik Okrętowych Politechniki Morskiej w Szczecinie Kol. Bartłomiej Jurczak.
- 10 października 2024 roku Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Szczecinie, reprezentowane przez Panią Małgorzatę Gadomską Prezes Oddziału w Szczecinie, wzięło udział w 75 – leciu Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
- W dniu 7 listopada 2024r. SIMP uczestniczył w spotkaniu członków Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego z Przewodniczącym Komisji ds. Gospodarki Morskiej Rady Miasta Szczecin Panem Stanisławem Kaupem, w sali konferencyjnej firmy Finomar przy ul. Łady 2 w Szczecinie.
- W dniu 7 listopada 2024r. odbyła się wycieczka techniczna członków SIMP O/Szczecin do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Odwiedziliśmy Laboratorium OZE w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.
- W dniach od 17.10.2024r. do 07.11.2024r. w Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Ośrodek Doskonalenia Kadr w Szczecinie przeprowadził szkolenie dla uczniów technikum na uprawnienia energetyczne do 1 kV.
- W dniu 28-29.11.2024r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja H2Szczecin WODÓR NAPĘDEM REGIONÓW zorganizowana przez Klaster METALIKA dla Przemysłu w Szczecinie.
- 6 grudnia 2024 roku odbyła się impreza mikołajkowa dla studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod nazwą „Mikołaj Spawalnik 2024”, której promotorem były dwie jednostki organizacyjne SIMP w Szczecinie: PTBNiDT Oddział Szczecin oraz Ośrodek Doskonalenia Kadr SIMP.
- Posiedzenie Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP Szczecin. Tematyka spotkań:
- 02. 2024 – Piotr Bielawski – Diagnozowanie potencjału eksploatacyjnego zespołu maszyn; Bogusław Olech – Szczecińskie(i nie tylko) KKBN-y.
- 04.2024 – Cezary Boćkowski (Vestas Northern & Central Europe) – Turbina wiatrowa jako obiekt diagnostyki technicznej
- 06.2024 – Awarie Budowlane – Jerzy Kaszyński; Międzynarodowa Konferencja Magnetyczna IEEE, Intermag 2024 – Grzegorz Psuj; XII Międzynarodowa konferencja Laboratoria Badawcze, Systemy Jakości w Unii Europejskiej – Ryszard Bartz; XXVII Naukowo Techniczna Krajowa Konferencja Spawalnicza Postęp, innowacje i wymagania jakościowe procesów spajania – Bogusław Olech, Rafał Syc
- 11.2024 – Przemysław Łopato, Michał Herbko, Grzegorz Psuj, Andras Kovacs, Ulrich Mescheder – Przestrajalna metapowierzchnia terahercowa oparta na zmodyfikowanym krzyżu jerozolimskim do ceny cienkich warstw dielektrycznych; Tomasz Chady, Ryszard Łukaszuk – Badana nieniszczące kompozytów z wykorzystaniem metody magnetycznego zapisu – MRM (magnetic Recording Method); Bogusław Olech – 51. KKBN.
Opracowanie: Małgorzata Gadomska